Android Uygulama Nasıl Yapılır?

Mobil Uygulamalar Murat Erdoğan 50.255 defa okundu
sponsorlu reklam

Android, Linux tabanlı mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir. Desteklenen uygulama uzantısı “.apk”dir.Android, Dünya çapında birçok  firmanın büyük bütçeler ayırarak yatırım yaptığı bir sistemdir.Doğal olarakta yazılım sektörünün yeni bir ivme kazanmış olduğunu söyleyebiliriz.

Öncelikle Android uygulama yapma veya öğrenme adına bir takım sebeplerimiz olması gerekir.Para kazanmak veya hobi olarak android öğreneceğim diyebilirsiniz.Fakat Android beklenenin çok üstünde bir yatırıma ve talebe sahipken bu işi hobi olarak yapacağım demek, fazla iyi niyetli olabilir.Bugün sizlere burada Android uygulama yapımının baştan sona nasıl yapıldığını teknik olarak anlatmamız mümkün değil.Zaten Android öğrenmek için XML ve JAVA bilinmesi gerekmektedir.Ancak burada okuyacağınız şeyler, Android uygulaması hakkında perspektifinizi genişletecek nitelikte olacağını umuyorum.

O halde başlayalım isterseniz.

Android uygulama geliştirmek için öncelikle XML ve JAVA dillerine hakim olmak gerekmektedir.Xml veya java hakkında teknik bir birikime sahipseniz, Android uygulama yapımını daha kolay kavranmanıza olanak sağlayacaktır.Aksi taktirde öncelikle Xml ve Java eğitimine girmenizi öneririm.Xml ve Java olmadan kesinlikle Android Uygulama geliştirmeniz mümkün değildir.

Android Programlama için bilgisayarımıza bir takım kurulumlar gerçekleştirmemiz gerekmektedir.Peki nedir bu kurulumlar?

ANDROİD PROGRAMLAMA İÇİN KURULUMLAR

 • Android SDK
 • Java Development Kit (JDK)
 • Eclipse IDE ve NetBeans IDE

eclipse-neatbeans-java

Bu kurulumları gerçekleştirdikten sonra Android Uygulama yapımına başlayabilirsiniz.Ben Android Uygulama geliştiricisi olacağım diyosanız mutlaka Android Sdk olmak zorunda.

Android SDK (Software Development Kit) Yazılım geliştirme aracı anlamına gelir ve http://developer.android.com/sdk/index.html adresinden indirebilirsiniz.

Android SDK sayesinde Emulators(sanal cihazlar) kullanabilirsiniz.Gerçek cihazlarımıza bağlantıyı sağlar.Yani projelerinizi gerçek cihazlarınıza da deneyebilirsiniz.Ayrıca var olan uygulamanın hatalarını çözmemize yardımcı olur.En önemlisi de bir çok örnek uygulamayı bize sunar.

Android SDK öncesinde JAVA’yı kurarak başlayabilirsiniz.JAVA’yı yüklemek için  http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads adresini kullanabilirsiniz. Java ile program yazmak için bunu kurmamız şart.

Ve son olarak Eclipse IDE veya NetBeans IDE‘yi indirmeniz gerekiyor.Veya diyorum çünkü bu programlardan herhangi birini indirmeniz işinizi görür fakat Mobil Programlama’da NetBeans çok geri olduğu için Eclipse’yi indirmenizi tavsiye ediyorum.Çünkü Android için Eclipse çok daha iyi verim almanızı sağlıyor.Web tabanlı sistemlerde ise NetBeans daha ileri olduğunu söylemek mümkün.Biz Android uygulama yazacağımız için Eclipse’yi kullanacağız.

Eclipse IDE indirmek için http://www.eclipse.org/downloads/  NetBeans IDE indirmek için ise http://netbeans.org/downloads/index.html adreslerini kullanabilirsiniz.

IDE’ler uygulama geliştirme süresini azaltır ve yazılım dünyasının vazgeçilmez araçlarıdırlar.

Tüm programlarımız kurduktan sonra sıra şimdi Android SDK ile Eclipse IDE‘yi birbirine bağlamak gerekir.Bunu da Eclipse programını çalıştırdıktan sonra Help menüsünden Install New Software kısmına tıklıyoruz.Önümüze çıkan Add kısmında gerekli alanları doldurduktan sonra Ok tuşuna basarak işlemimizi sonlandırıyoruz.

Asıl işlemler bundan sonra başlıyor.Bundan sonrası teknik bilgilere giriyor ve özel zaman ayırmanız gerekmekte.Şimdi daha teknik ve detaylı bir bilgiye geçiş için aşağıdaki adrese tıklayarak Bilgisayar Programcısı Mimar Aslan’ın vermiş olduğu ücretsiz video eğitimleri inceleyebilirsiniz.Bu eşsiz mükemmel kaynağı kesinlikle incelemenizi öneriyorum.Kitaplardan veya bloglardan uzun süre zamanınızı alacağınızı bildiğim için bu linkteki videoları izlemeniz size çok şey katacaktır.

Android uygulama yapmak için xml ve java bilgisi oldukça önemlidir.Xml işin tasarım ve görünüm bölümünü içerirken Java ise teknik ve işlev kısmıyla ilgilenir.Bu iki yazılım dilini öğrendikten sonra Android için Xml ve Java öğrenmek gerekiyor.Süratli bir şekilde android uygulamanın nasıl yapıldığını öğrenmeniz için az önce ki linkteki videoları izlemeniz oldukça önemli.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Murat Erdoğan

{Murat Erdoğan}

E-ticaret deneyimleri ve stratejileri hakkında uzmanlaşmaya çalışan sıradan biri....

“Android Uygulama Nasıl Yapılır?” üzerine 10 yorum

 1. ilginç Bilgiler dedi ki:

  hocam güzelce anlatmışsınız ama keşke gelitiştirme kısmınada biraz değinseydiniz.

  1. Murat Erdoğan Murat Erdoğan dedi ki:

   Gelistirme kismi degiskenlik gosterebiliyor.Oyuzden kisa tuttum.İlerleyen zamanlarda yeni bir kac konuya deginecegim.
   Tesekkurler

 2. Mehmet Türkyılmaz dedi ki:

  Bir android uygulama yaptıktan sonra yayınlamak için ne gibi hosating domain gibi şeylere sahip olmak lazım

  1. Murat Erdoğan Murat Erdoğan dedi ki:

   Herhangi bir hosting domain olmasına gerek yok.Uygulamalarınızı playstore veya applestore yüklemeniz yeterli olur.

 3. nilüfer çilingir dedi ki:

  yararlı bir paylaşım.

 4. Hilal kulunc dedi ki:

  Hocam sdk indirdim jdk da sartmi yada sdk is gorurmu

 5. HILAL KULUNC dedi ki:

  ha bide ben jdk x86 indirdim ama cift tiklayinca acilmiyor hata da vermiyor napabilirim
  simdiden tesekurler

 6. Murat dedi ki:

  Peki hocam uygulama yaptırmak istesem ortalama kaça malolur? Veya başlangıç fiyat nedir? Yaptırmak istesem siz yaparmısınız.

  1. Murat Erdoğan Murat Erdoğan dedi ki:

   Merhaba Murat,
   Uygulama satışı yapmıyoruz.Ancak sadece nasıl bir yöntem izlemeniz gerektiğine dair yol haritası belirleriz.Fiyat konusuna gelince yapılacak uygulamaya göre değişiklik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir