Site Haritası Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Haberler Murat Erdoğan 2.246 defa okundu
sponsorlu reklam

site-haritasi-nedir

SİTE HARİTASI NEDİR?

Site haritası; arama motorlarının sitede bulunan yüzlerce sayfayı teker teker arayıp, bulup indexlemek (site içeriğini hafızasına almak) yerine tek bir sayfadan tüm sayfa linklerini arama motoruna göstermek için oluşturulan xml dosyasıdır.Genel adıyla sitemap.xml denilen bu sayfayla sitenizde bulunan tüm sayfaların linklerini arama motoruna armağan edersiniz.

Tüm arama motorları sitenizi ekledikten sonra site haritanızı talep ederler.Bing,Yahoo,Yandex ve en önemlisi Google.Tüm arama motorlarının hızlı ve çok seri şekilde çalışmakta olan index botları bulunur.Bu botlar sitenizi o kadar hızlı tararlar ki farketmek çoğu zaman imkansızdır.Bazı meta taglar sayesinde arama motorlarının sitenizi ne kadar zamanda bir indexleyeceğine veya ziyaret edeceğine karar verebilirsiniz.

SİTE HARİTASI NASIL OLUŞTURULUR?

Site haritası oluşturmanın iki yöntemi bulunur. 1.si Doğal yolla yani manuel olarak el ile oluşturulan haritadır ve oldukça uzun sürer,tavsiye edilmez. 2.si Site haritası oluşturan program veya siteleri kullanmak.

Bazı sitemap programları ile hızlı ve kolay bir şekilde sitenizde bulunan tüm linklerin haritasını çıkarabilirsiniz.Bu programlardan bazıları GSiteCrawler, Create Sitemaps.Bu programlar full sürümünü satın almadığınız takdirde bir takım hatalar verebilir.Bazıları windows 8 sürümünde çalışmamaktadır.Denemenizde sakınca görmüyoruz.

Daha kolay olanı ise XML-SİTEMAPS GENERATOR‘dür. Bu site sayesinde hızlı ve çok daha kolay bir şekilde site haritanızı çıkarabilirsiniz.Site 500 sayfaya kadar ücretsiz bir şekilde site haritası oluşturmaktadır.500 ve üzeri sayfalarınızda paketlerden birini satın almanızı istiyor.Bu yazıyı okuduğunuza ve site haritasının nasıl oluşturulduğuna dair araştırma yaptığınıza göre muhtemelen 500 sayfanın altında bir siteniz bulunuyor demektir.

Site haritanızı oluşturduktan sonra sitemap.xml dosyanızı sitenizin hostuna FTP ile giriş yaparak aktarınız.Akabinde ilgili arama motorlarının web araçları kısmında site haritanızı ekleyiniz.

SİTE HARİTASI NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ?

Arama motorları yüzbinlerce siteyi aynı anda indexlemeye çalıştığı için girdikleri sitelerin misafirperver olanını severler.İstediği bilgi ve belgeyi ne kadar rahatça ikram ederseniz sizi o kadar çok severler.Özellikle Google’da üst sıralarda yer almak için mutlaka site haritası oluşturmalısınız.Hergün milyarlarca sayfayı tarayan Google elbetteki site haritası mevcut olan siteyi daha hızlı indexleyecek ve diğer sitelerden ayıracaktır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Murat Erdoğan

{Murat Erdoğan}

E-ticaret deneyimleri ve stratejileri hakkında uzmanlaşmaya çalışan sıradan biri....

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir