Adwords Bütçesi Nasıl Ayarlanmalı

Google Adwords Sponsor reklamlar birçok e-ticaret sitesinin en önemli satış kanalıdır.Adwords reklam bütçesini belirlemek ve buna göre reklamlar yayınlamak gerekir.

Google Adwords bize çeşitli reklam olanakları sağlıyor.Bunlardan en önemlisi Metin Reklam ve Görüntülü Reklam‘dır.Çoğu Adwords kullanıcısı reklam vermeye ilk olarak metin reklamlardan başlamaktadır.Bunun en önemli sebebi direk satışa yönelik olmasından kaynaklanır.Yani kombi tamiratı yaptırmak isteyen bir kişi Şişli bölgesinde kombici arıyorsa , Şişlide Kombi Teknik Servis araması yapar.Aşağıda resimde görüldüğü üzere sponsor reklamlar ortaya çıkar.Bu Adwords’ün en kolay reklam seçeneğidir ve maliyeti Görüntülü Reklam seçeneğine kıyasla çok daha ucuzdur.

adwords-1

BÜTÇE BELİRLEME

Adwords’ün en can alıcı noktası anahtar kelimeler ve bütçenizdir.Bütçenizi bu kelimelere bağlı olarak ayarlamalısınız.Örneğin arama hacmi çok yüksek olan kelimelerin tıklama maliyetleri yüksektir.Kombi Servisi kelimesi , Şişlide Kombi Servisi kelimesinden daha değerlidir ve fazla aranır.Tıklanma düzeyide yüksektir.Bu sebeple günlük 20 TL gibi bir rakam belirlediğinizde Kombi Servisi kelimesi hızlı şekilde tıklama alacak ve bütçenizi tüketecektir.

Bütçeyi belirlerken rakiplerinizin de analizini yapmanız gerekir.Özellikle her sektörde birkaç büyük lider firma Adwords reklamlarında üst sıralara zorlarlar.Aman bende üstte çıkayım deyipte hemen anahtar kelime TBM oranınızı yükseltmeyin.Bazı firmalar oldukça yüksek bütçeler belirlediği için onlara dayanamayabilirsiniz.

GÜNLÜK BÜTÇE 50 TL ve ALTINDA İSE

Günlük bütçeniz 50 TL’nin altında ve anahtar kelimeleriniz fazla ise TBM yani tıklama başına maliyetinizi Sponsor reklamlarda sağ tarafta 3-4.sıraya gelecek şekilde belirleyin.Bir kaç günlük bir denemeyle o bölgedeki sıranızı standart hale getirebilirsiniz.

GÜNLÜK BÜTÇE 100 TL ve ALTINDA İSE

Bu sefer bütçeniz iki katı düzeye çıkmış durumdaysa bi tık daha öne geçebilirsiniz.Anahtar kelimeleriniz yoğun olsa dahi sağ tarafta bulunan reklamlarda 1.sırayı kovalayabilirsiniz.

GÜNLÜK BÜTÇE 150 TL ve ÜZERİNDE İSE

150 TL ve üzeri bütçeler Adwords Reklamlarında rekabet edebileceğiniz bir bütçedir.Bu bütçe ile metin reklamlarda her zaman üst sıraları tercih edebilirsiniz.Böyle bir bütçe 24 saatlik süreçte 15-20 saat götürebilir.Önemli olan nokta ne kadar kelimeyi baz aldığınızdır.

BÜTÇEYİ ETKİLİ KULLANMAK

Bütçe ne kadar olursa olsun dönüşüm oranlarınızı yükseltmek en büyük hedefiniz olmalıdır.Reklamlarınıza tıklanması aynı gün dönüşüm sağlanacak manasına gelmez.Bu sebeple uzun vadeli bütçe belirlemek dönüşüm oranınızı artıracaktır.

BÜTÇEM DÜŞÜK NE YAPMALIYIM

Adwords bütçeniz günlük 20 TL civarında ise Adwords reklamlarından pek ümit beklemeyin.Çünkü düşük bütçelerin size bir getirisi olmayacaktır.Aynı anahtar kelimede 20 farklı sitenin vermiş olduğu reklamları baz aldığımızda sizin bütçeniz hem çabuk tükenir hemde az tıklama alır.

Yapılması gereken en önemli şey lokal bir çalışma gerçekleştirilmesidir.Yine bir örnekle açıklayalım.Çiçek siparişi kelimesi, Şişli çiçek siparişi kelimesinden 1000 kat fazla aranmaktadır.Bu sebeple çiçek siparişi kelimesinde alt sıralarda beklemek yerine Şişli çiçek siparişi kelimesinde zirvede olmanız daha kolaydır.Lokal kelimelerin dönüşüm oranıda yüksektir.

Nitekim bütçenizi 50-100-150 TL gibi standart hallederde belirlemek yerine haftalık ve günlük raporlarınıza bakıp bütçenizi artırıp azaltabilirsiniz.Adwords bütçe belirlemek sadece sizin bütçenize göre değerlendirilmez.Rakiplerinizin anahtar kelimelerini de inceleyip bütçenizi belirlemelisiniz.

Tıklama başına maliyetinizi kelime başına minumum 0,75 TL ile 1,5 TL arasında belirlemek en doğrusudur.Bazı sektörlerin tbm oranı arttığı dönemler olabilir mesela çiçekçilerin sevgililer gününde olduğu gibi.Bu günler haricinde belirleyeceğiniz bütçe 0,75 – 1,5 arasında olmalıdır.3 TL gibi astronomik rakamlar bütçenizin hızlı tükenmesine ve olası maddi zararlara yol açabilir.