Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı) Yapılabilecek 3 Büyük Şirket

Bugün sizlere affiliate marketing nedir, nasıl yapılır ve bu pazarlama methodunu uygulayabileceğiniz 5 şirketten bahsedeceğim. Öncelikle affiliate yani satış ortaklığı programının çok kısa açıklamasını yapmak istiyorum. Affiliate, satılan ürün veya hizmet üzerinden satışa katkı sağlayan kişilere ödenen komisyon ücretidir. Standart reklam methodlarından farkı ise sadece satışa dönüşen işlemlerin komisyon bedelini ödersiniz veya alırsınız. Bugünde affiliate (satış ortaklığı) programına dahil olabileceğiniz 5 şirketti tavsiye edeceğim. Burada kesinlikle ilgili şirketlerin reklamı gibi bir durum söz konusu değildir. Ben bu firmaların bir kısmı ile reklam veren tarafında çalıştım. Oldukçada faydasını gördüğüm için yayıncı tarafında güzel komisyonlar alacağınızı düşünüyorum. Hazırsanız başlayalım.

 

1-ReklamAction

 

İlk olarak ReklamAction (ReklamStore) çatısı altında bulunan pazarlama şirketi ile başlamak istiyorum. Reklamaction, reklam veren olarak birebir çalıştığım oldukçada memnun kaldığım bir oluşum diyebilirim. Özellikle E-ticaret siteleri için olmazsa olmaz kupon sitelerine direkt entegre ediyorlar. İşbirliği yaptıkları Picodi gibi kupon siteleri bulunuyor. Ayrıca Cashback sitelerinede dahil olmanızı sağlıyor ve çok iyi satışlar elde edebilirsiniz. Yayıncı tarafında ise yani reklamları yayınlayacak kişi konumunda iseniz sitenizin belirli bir büyüklükte olması gerekiyor. Türkiye pazarında iş yapıyorsanız tavsiye ederim.

 

2-Admitad

Admitad daha çok global pazarda büyük bir ivme yakalamış iyi bir oyuncu.  Ülke müdürü Mert Kahya özellikle Türkiye pazarında büyümeyi sağlayan önemli kişilerden birisi. Yayıncı tarafında İngilizce içerikler üreten biriyseniz Admitad tam size göre diyebilirim. Reklam veren tarafında ise e-ihracat veya global ticaret hedefleri olan e-ticaret siteleri için oldukça ideal. Kendileri ile bir dönem reklam veren tarafında çalıştım ancak o dönem Türkiye tarafını ayrı bir şirket yönetiyordu. Performans alamadığım için anlaşmamıza son vermiştim. Daha sonra Türkiye pazarını kendileri yönetmeye başlayınca durumlar düzelmiş gibi görünüyor. Hatta bununla ilgili Youtube’da bir kanallarıda var. Linkten kanalı ziyaret edebilirsiniz.

 

3-Gelir Ortakları

Evet gelelim Gelir Ortakları affiliate sistemine. 2010 yılında kurulmuş olan Gelir Ortakları adında anlaşılacağı üzere henüz Türkiye’de yeni yeni oturmaya başlayan satış ortaklığı sisteminin önemli ve büyük oyuncularından birisi diyebilirim. ReklamAction tarafında ne yapılıyorsa aynı yayıncılarla onlarda çalışıyor diyebilirim. Ancak kendileri ile henüz bir çalışmam olmadı. Bir dönem görüşüyor gibi olduk ancak çok mu yoğunlardı hatırlamıyorum biraz ilgisiz davrandıklarını söyleyebilirim.

 

Yorumlar