Dmoz Gerçeği

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere webmasterların ve ticari web site sahiplerinin en çok zorlandığı konulardan biri olan Dmoz dizinine kayıt olmanın neden bu denli zor olduğu hususunda gerçekleri paylaşacağız.Öncelikle bilmeyenler için Dmoz nedir? Dmoz ne işe yarar? Sorularını cevaplayalım.

dmoz

DMOZ NEDİR?

Dmoz kendisini “Dmoz Web’deki en büyük ve en kapsamlı, insanlar tarafından düzenlenen dizindir. Dünyanın her tarafından katılımda bulunan geniş bir gönüllü editörler topluluğu tarafından inşa edilmiştir ve varlığı onlar tarafından sürdürülmektedir.” şeklinde tanımlamaktadır.

DMOZ NE İŞE YARAR?

Dmoz dışarıdan bakıldığında sıradan bir açık dizin gibi görünebilir ama Google nezdinde öyle değildir.Webmasterlar ve özellikle seo uzmanları sitelerini Dmoz dizinine kayıt etmek için epey çaba sarfettikleri bilinmektedir.Çünkü Dmoz dizini Google’ın ve diğer arama motorlarının bu sitedeki web arşivini kullandıkları kanıtlanmıştır.Yani Dmoz üzerinde linkleri bulunan siteler arama motorlarında üst sıralarda yer aldıkları gerçektir.

DMOZ GERÇEĞİ

Gelelim makalemizin ana teması olan Dmoz Gerçeğine.Dmoz dizinler arasında o kadar popüler ki arama motorlarında üst sıralara nasıl çıkılması gerektiğini araştırdıysanız bunun için öncelikle sitenizi Dmoz‘a kayıt etmek gerektiği gerçeğini görmüşsünüzdür.Dmoz‘u diğer açık ve ücretli dizinlerden farklı kılan şey tamamen sosyal bir amaç edinmesidir.1998 yılında kurulan Dmoz son yıllarda site sayılarının artmasıyla arama motorlarının gözdesi haline gelmiştir.Çünkü Dmoz oldukça özgün ve güvenli web sitelerinin yayınlandığı bir dizindir.

Ne yazıkki özellikle son bir kaç senedir Dmoz hakkındaki dedikodular aldı başını gitti.Özellikle editörlerin siteleri kaydederken para aldıkları konuşuluyor.Bakıyorsunuz kimi site bir senede kabul görmüş kimi site bir haftada Dmoz’da yerini almış vaziyette.Bazı sitelerin Dmoz’da hemen yer alması beklenirken defalarca başvurulup kabul görmemesine karşın bazı sitelerin ise Dmoz’un önem vermeyeceği kadar basit olmasına rağmen bir başvuruda kabul edildiği görülmektedir.

Forumlarda ve bloglarda Dmoz’a nasıl kayıt olunur şeklinde başlıklar konular defalarca açılıp,Dmoz’a kayıt tüyoları verilmektedir.Bu konuların çoğu doğrudur ama yeterli değildir.

Düşününsenize Dünyanın en çok kazanan markalarından biri olan Google, Dmoz içeriğini baz alıyor.Böylesine önem verdiği bir dizine para vermeden kaydolmak sizede komik gelmiyor mu?Web ajansları istedikleri zaman Dmoz‘a site kaydettikleri bir gerçektir.Çünkü ilgili Dmoz editörlerini tanırlar ve sürekli işleri düşer.Fakat siz kendi kurduğunuz bir siteyi Dmoz’a kayıt etmek istediğinizde başvurudan öteye gidemezsiniz.

Dmoz editörleri hiçbir şekilde Dmoz‘dan para almazlar çünkü gönüllü çalışırlar.Gönüllü çalışan bir editörün bu işleri belli bir yerden sonra ticarete dönüştürmesi sizede mantıklı gelmiyor mu?Çünkü 50-100 TL gibi ufak rakamlardan söz edilmemektedir.500 TL’den kapı açan editörler mevcuttur.Neye dayanarak bunu söylüyoruz.Bilakis yaşandı ve tecrübeyle sabittir.Editörleri şikayet etmek gibi bir durumunuz olmuyor çünkü aracılarla sizinle iletişim kurarlar.Yani komisyoncularıyla.Kendileri ele vermeyecek kadar güvendikleri kimselerle çalışırlar.Bu sebeple forumlarda ve bloglarda Dmoz‘a kayıtta yardımcı olunur vb başlıkları çok nadir görürüz.Çoğu zaman bu başlıklarda kof çıkar…Dmoz’a ücretsiz kayıt olan siteler yok mu elbetteki vardır.Ama bu bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azdır.

PEKİ NE YAPMALI?

Cevap bulması gereken en önemli soru budur aslında.Ne yazıkki bunun için iki seçenek bulunuyor önünüzde.Ya bir nevi rüşvet verip Dmoz‘a sitenizi kayıt ettireceksiniz ya da uzun bir süre piyangonun size vurmasını bekleyeceksiniz.Dmoz ile ilgili sürekli spekülasyonlar yapılmaktadır.Google, Dmoz‘a önem vermiyor artık Dmoz‘un eski cazibesi kalmadı vs vs.Bunlar katiyetle doğru değildir.Dmoz oldukça değerli bir dopingtir.Bu dopingi almadan seo optimizasyonunda yarışa girmek oldukça zordur ama imkansız değildir.Dmoz‘a kayıt olunabiliyorsa olunmalıdır.Olunmuyorsa hemen küsmeyin ve beklemeye geçin.Belkide hala Dmoz‘da güvenilir editörler bulunuyordur…