DNS Ayarları Özellikleri Açılmama Sorunu Çözümü

Windows 8 işletim sistemi kurulu olan bilgisayar kullanıcılarında nedeni bir türlü anlaşılamayan bir hatadır.Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere Özellikler sekmesine tıkladığınızda herhangi bir hareket gerçekleşmez.

dns-sorunu

Bu sorunu çözmekteki amacınız Dns ayarlarınız düzenlemek istediğiniz içindir.Muhtemelen yasaklı sitelere giriş yapabilmek için dns ayarlarınızı önceden değiştiniz.Yani 4.2.2.1 olarak ayarlamışsınızdır.Bu da yasaklı sitelere girmenize olanak tanır.Bunu değiştirmez iseniz internet bağlantınız olur fakat hiçbir siteye giriş yapamazsınız.

Dns ayarlarını değiştirmek için önce Komut İstemini açıyoruz.

– Klavyenizden Windows + R tuşlarına basın

– Satıra cmd yazıp Tamam deyin

Komut İstemi açıldığında buraya regedit yazıp Enter‘a basın

Kayıt Defteri Düzenleyici açılacaktır.Burada sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHİNE / SYSTEM / ControlSet001 / Services / Tcpip / Parameters / İnterfaces 

İnterfaces alt klasörlerinde bulunan tüm dizinlerde Name Server bölümündeki 4.2.2.1 değerini boş olarak değiştiriniz.Yani hiçbirşey yazmayınız.5-10 tane alt klasör mevcuttur.Bunların her birine tıklayıp gerekli değişikliği yapınız.Fakat sizin girdiğiniz IP başka birşey ise mesela 4.2.2.1 değil de 4.4.4.1 veya başka birşey bakıp ona göre hepsini boş bırakınız.

Bu düzenlemeyi yaptıktan sonra internet bağlantınızı yani wifinizi kapatıp açınız.İnternete bağlandığınızı göreceksiniz.

 

Bundan sonra dns ayarlarınızı bu şekilde güncellemelisiniz.Özellikler kısmının açılmama sebebi muhtemelen bilgisayarınızdaki bir virüsten kaynaklandığındadır.Hayır ben özellikler kısmını kullanmak istiyorum diyorsanız Format atmanın en kesin çözüm olduğunu bilin lütfen.