E-ticaret Paketlerindeki Yıllık Ücrete Dikkat!

Merhaba, bugün sizlere e-ticaret sitesi paket hizmeti vermekte olan firmalara ödenen ücretlerden söz edeceğiz.Oldukça revaçta olan bu firmalar malesef e-ticaret yatırımcılarına fazla miktarda külfet yarattığını söylemek isterim.Geçen hafta bir müşterim bu konuyla ilgili sıkıntısını bana aktarınca böyle bir yazı yazma ihtiyacı hissettim.

Özellikle 2005 yılından itibaren ortaya çıkan çeşitli yazılım firmaları, sattıkları paketleri sözleşme ile garantileyip bir defaya mahsus alması gereken ücreti her yıl tekrar almaktadır. Örnek vermek gerekirse;Mehmet bey bir ayakkabı satıcısıdır.Satışlarını artık internet üzerinden e-ticaret kanalıyla yapmak istemektedir.Bunun içinde xxx firmasıyla anlaşım bir yazılım satın almıştır. Bu yazılımın fiyat 499 dolardır. Satıcı firma bu ücreti her yıl yenileyip tekrardan alarak büyük bir vurgun yaptığını söyleyebiliriz.

Normal şartlarda siz bir web tasarım şirketine bir web sitesi yaptırırsınız.Bu sitenin ücreti bir kerelik ödenir ve sadece yıllık olarak domain ila hosting masraflarınızı ödemeniz gerekmektedir.Hosting fiyat en düşük 50 TL – Domain fiyatı 25 TL’dir.Toplamda yıllık sizden istenilen ücret 75 tl olmalıdır.Veritabanı temizleme vs gibi ücret talep eden firmalar olabilir ama maximum yıllık ödenecek ücret 150-200 TL’yi geçmemelidir.

Eğer bir web sitesi yaptırmak istiyorsanız mutlaka ve mutlaka bir sefere mahsus site ücreti ödeyiniz.Yıllık olarak talep edilen ücret ise aşağı yukarı azönce belirttiğimiz fiyatlardır. Kesinlikle hazır paketler için yıllık 500 dolar – 1000 dolar gibi ödemeler yapmayınız bu tarz sitelerden web site paketi almayınız.