E-Ticaret’te Başarılı Olmanın Formülleri

E-ticaret, günümüz gelişen teknolojisinin hızını sürekli artıran mükemmel bir ticaret sistemidir.Devamlı modernizm olan ve büyüyen bir ticarettir.Aslında E-Ticaret serüveni, Dünya’da özellikle Avrupa Ülkeleri’nde 90’lı yıllarda başlamış olsa da Türkiye’de bu teknoloji 2000’li yıllarda artış gösterdi.Türkiye’nin E-Ticaret ile bu denli geç tanışmasının en önemli sebebi internete olan güvensizlik ve yüksek fiyatlar sebep gösterilmektedir.

E-Ticaret yani Elektronik Ticarette başarılı olmak veya bunun formüllerine ulaşmak için E-Ticaret hacminin geçmişini ve geleceğini araştırmak gerekiyor.Yatırım yapılabilirlik özelliği teyit edilmeden hiçbir sektöre adım atılmamalıdır.Bu doğrultuda öncelikle Türkiye’de ki E-Ticaret hacmini ve dünden bu güne geldiği noktayı belli bir çerçevede profilini çıkarmak oldukça önemlidir.

Türkiye’de 2014 yılı itibariyle, internet kullanıcı sayısı 40 milyonu bulduğunu ve 12 milyon kişinin internetten alışveriş yaptığını belirtelim.Bu da demek oluyor ki; internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu elektronik alışveriş ile tanışmamış durumda.Ülkemizde 2005 yılında 1.38 Milyar TL olan e-ticaret hacminin 2014 yılında 40 Milyar TL olması beklenmektedir.

eticarethacmi

 

Grafikten de anlaşıldığı gibi Türkiye’deki E-Ticaret hacmi hızlı bir yükseliş göstermekte.E-ticaret sektöründe ki bu tırmanış zannedildiği gibi sadece belirli şirketler tarafından sağlanmadı.Aksine e-ticaret pazarının en büyük firmaları yeni kurulan birkaç yıllık şirketlerdir.Hepsiburada,Gittigidiyor,ÇiçekSepeti,Sahibinden.com ve daha fazlası 2005 yılından sonra popüleritesini artırmış ve büyümüş firmalardır.

Perakende sektörünün büyük bir kısmı online satış yoluyla gerçekleşmeye başladı.Birçok önemli şirket ürünlerini artık e-ticaret yoluyla satışa sunmakta.

BAŞARININ ANAHTARI NEDİR?

Mutlaka her yatırım karşılık ve dönüşüm ister.Elbetteki şartlar oluşmadığı sürece,belli parametreler bir araya gelmediği taktirde yatırımlarınızın karşılığını almanız mümkün olmayabilir.E-Ticaret’te başarılı olabilmek için e-ticaret sektörünün gerektirdiği reklam ve pazarlama stratejilerini bilmeniz gerekmektedir.Doğru reklam kampanyaları ve uzmanlarla iş birliği içerisinde olunduğunda başarılı olmamak için hiçbir neden yoktur.

İşinin ehli insanlarla çalışmak asli göreviniz olmalıdır.Birçok ünlü marka bulundukları seviyeye bir anda gelmediler.Ekip çalışması ve işinde uzman liderler tarafından o noktalara çıkarıldılar.Sizde yatırımınızı yaparken önce ekibinizi belirleyin.Arkanızdaki gücü hissedin.Tecrübeli veya tecrübesiz olun ama ekip çalışanlarınızın yorumlarına önem verin.

Kaybetmek ticaretin en kolay sonucudur.Amacınız büyümek ve hedeflerinizin peşinden koşmak ise kaybetmeyi göze alın.Ama kazanmanın da çok zor olmadığını bilin.

E-ticaret’te başarılı olabilmek için müşterilerinizi ve sitenizi ziyaret eden kullanıcıları 3 ana çerçevede toplamalısınız.Bunlarda birincisi, müşteri edinmeye çalışmaktır.Yani sattığınız ürünleri alacak kitleyi bulup,markanızın farkında olmalarını sağlamaktır.İkincisi,sitenizi daha önce ziyaret etmiş,markanızı biyerlerde görmüş veya aynı içeriğe sahip rakip markaların sitelerini ziyaret etmiş kullanıcıları, reklam ve pazarlama kanallarıyla hedef alın.Üçüncüsü ise belirlediğiniz bu kitleye neden sizin sitenizden alışveriş yapmaları gerektiğini,diğerlerinden farkınızı ve avantajlarınızı gösterin.

Bu 3 ana kural üzerinden yola çıkarak;

1-Markanızı Tanıtın

2-Markanızı İlgili Hedef Kitleye Tanıtın

3-Farkınızı Gösterin

MARKA TANITIMI NASIL OLMALI?

Marka doğulmaz,marka olunur söylemini unutmayın.Birçok firma sadece e-ticarette değil tüm sektörlerde markalaşmak için konjokturel yöntemleri kullanırlar.Geçmişte nasıl ki broşür dağıtarak reklamını yapan firmalar varsa şimdide Facebook’ta paylaşım yaparak markalaşmaya çalışan firmalar var.

Marka tanıtımınızı yaparken unutulmaması gereken sizin e-ticaret yani sanal mağazanızın olduğu ve sanal mağazanızı, internet kullanıcı kitlesine hitap etmesi gerektiğidir.Yani ilk etapta internet reklamlarını kullanmalısınız.Reklam Boardları,Otobüs Giydirme Reklamları,TV ve Radyo Reklamları sonraki reklam seçenekleri olmalıdır.Çünkü bu tarz reklamlarda amaç markalaşmaktır.Siz ise öncelikle satış yapmak ve satışlarınızı artırmak için hedef reklam seçenekleri kullanmalısınız.

Hedef reklamlar, Google Adwords reklamlarıdır.Burada internet kullanıcıları anlık arama yaparlar.Örneğin; hasta yakınına çiçek göndermek isteyen birisi direk alışveriş odaklıdır.Bu ve benzeri kullanıcı kitlesine satış yapabilmeli ve sonraki dönemlerde sizi hatırlayabilmelerini sağlamalısınız.

Facebook Reklamları vermelisiniz.Facebook reklamları da aynı şekilde demografik bilgilere bakarak istediğiniz kitlelere reklamlarınızı gösterim yapabilirsiniz.Örneğin; çiçeklere ilgili duyan kişilere çiçekçi sitenizin reklamlarını gösterebilirsiniz.Böylelikle hitap ettiğiniz kullanıcılardan dönüşüm alma oranınız artar.

Toplu email gönderimi yapın.Malumunuz artık yüzbinlerce email adresi birilerinin elinde dolaşıyor.Buna data ismini verdiler.Sizler de bu dataları kullanarak yüzbinlerce e-mail adresine ürünlerinizin içeriğini gönderin.Tek bir duşla binlerce kişinin eposta adresinde olun.Toplu email gönderimlerinde de bir hayli geri dönüş olduğu gözlemlenmiştir.

Seo Çalışması gerçekleştirin.Arama motoru optimizasyonu e-ticaretin olmazsa olmazıdır.Mutlaka bu işin uzmanı kişilerle işbirliği kurun.Kısa süreli çalışmalardan uzak durun.Kapsamlı ve uzun vadeli çalışmalar gerçekleştirin.

Reklam pazarlamanızı tek bir alanda tutmayın.Tüm reklam biçimlerini bir arada kullanmanız oldukça önemlidir.Çünkü reklam yöntemleri bir bütün oluşturur.İstenilen düzeyde müşteriye ulaşabilmek için her çeşit reklam biçimini aynı sıklıkla ve birlikte kullanmak artı kazanç sağlayacaktır.

Markanızı çeşitli yöntemler kullanarak sektöre tanıttınız.Peki bundan sonrası ne olacak.Bundan sonraki çalışmalarınızı remarketing yani yeniden pazarlama olarak adlandırmaktayız.Artık belli bir portföy oluşturduğunuzu varsayarak belli bir kitleye yönelin.Çalışmalarınızı sitenizi ziyaret etmiş veya rakip sitelerle ilişki kurmuş kişilere yoğunlaştırın.Hedef kitleniz artık sitenizle veya sektörünüzle etkileşime geçmiş kullanıcılardan oluşmalıdır.Böylece daha lokal çalışacak ve reklam bütçenizin satışa dönüş oranı artış gösterecektir.

FARKINIZI GÖSTERİN

Aynı sektörle ilgili yüzlerce site olabilir.Kullanıcılar sizin sitenize ulaşmadan önce başka rakip sitelere uğramış ve gezmiş olabilir.İşte en önemli konu burası.Kullanıcılar her zaman daha ucuzunu ve iyisini ararlar.Ne kadar iyi ve kaliteli bir siteye sahip olsanız da kullanıcıların aradıkları UCUZ ve İYİ duygusallığına hitap etmiyorsanız,e-ticaret sektöründen elinizi ayağınızı hemen çekin.Kullanıcıların bir çoğu bir ürünü alırken birçok siteyi inceleyip 3 kere düşünürler.Siz de onlara siteniz de güvende olduklarını,kaliteli ve sorunsuz hizmet verdiğinizi ve en önemlisi uygun fiyat garantisi sağladığınızı göstermelisiniz.En azından böyle olduğuna inandırmalısınız.

Satıcı mantelitesiyle düşünmeyin.Siz nasıl alışveriş yapıyorsanız kullanıcıları da o gözle düşünmelisiniz.Siz nasıl diğer sitelerden alışveriş yaparken belli şeylere özen gösteriyorsanız sitenizde de bu öncelikle yer vermelisiniz.

MEMNUNİYET ODAKLI OLUN

Amacınız sadece ürün satmak olmasın.Amacınız tüketicilerin sizden duyduğu memnuniyeti diğerlerine göstermek olmalıdır.Sitenizde ürün satın alan müşterilerin yorum yapmasını sağlayın.Sitenizde bu yorumlara yer verin.Markalaşmanın en önemli yolu kulakta kulağa fısıltı gibi yayılan memnuniyettir.Müşterilerinizle iletişimi koparmayın.Sitenizden alışveriş yaptıktan sonra onları terketmeyin.Sms ve e-mail ile markanızı hatırlatın.Özel indirim kampanyaları oluşturun.Müşterilerinizin kendilerini özel hissetmelerini sağlayın.

E-TİCARET ÖNERİLERİ

Tedarik e-ticaretin önemli bir parçasıdır.Doğru tedarikçilerle çalışıp,ürünlerinizi alırken kazanın.

Kredi kartı ile ödeme yelpazenizi genişletin.Taksit seçeneği oluşturun.Paypal,Kapıda Ödeme,Havale-EFT,BKM Ekspress gibi çeşitli ödeme yöntemlerini sisteminize entegre edin.

Güncel kampanyalar oluşturun.Günün veya haftanın ürünü gibi kampanyalar kullanıcıları olumlu etkilemektedir.

Ve son olarak çalışanlarınızı ödüllendirin.Müşterilerinizle diyalog halinde olan personele primler verin.Onlara kendi ofisinde çalışıyormuş imajı kazandırın.Personelin size kazandıracağı müşteriyi hiçbir reklam biçimi kazandıramaz.Doğru ve profesyonel insanlarla çalışın.