Facebook Retargeting Nedir ?

Sizlere bugün pazarlama stratejileri arasında sıkça göze çarpan fakat forumlarda ve bloglarda açıklaması pek bulunmayan bir reklam yönteminden bahsedeceğiz.

Evet konumuz Facebook Retargeting.Türkçe adıyla Facebook Yeniden Pazarlama veya Yeniden Hedefleme diyebiliriz.

Facebook Retargeting; Daha önce web sitenizi ziyaret etmiş fakat alışverişini tamamlamamış ziyaretçilere Facebook’ta reklamlarınızın gösterilmesini sağlar.Böylece günümüzün en popüler sosyal medya mecrası Facebook’un çekim gücünü sitenize aktarmış olursunuz.Nihayetinde Facebook Retargeting kullanan firmaların dönüşümlerinde %170’lik bir artış gözlemlenmiştir.

facebook-exhange

 

Facebook Retargeting Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim en önemli konuya, Facebook Yeniden Pazarlama’yı nasıl kullanacağız,nasıl reklam vereceğiz.Bunun için Facebook’un bize önerdiği ajanslarla çalışmak zorundayız.Çünkü Facebook distribütörlük vererek bu pazarlama yönteminin yeni bir sektör yaratmasını engellemeye çalışıyor.Şöyle ki Google Adwords reklamlarını herhangi bir kişi hesap oluşturarak kendisi yapabiliyor.Fakat Adwords kullanmayı bilmeyenlere onların yerine yapabilecek binlerce reklam ajansı doğmuş durumda.Bu da önü alınmaz ücretlerin ajansların cebini dolduruyor olmasına sebebiyet verdi.Facebook yönetimide nitekim şuan için doğru bir karar vermiş gibi görünüyor.

Facebook’un bize önerdiği 12-14 tane ajans bulunuyor.Bu ajanların içerisinde en öne çıkanı ve kullanımı en kolay ajans ADROLL.

ADROLL

Adroll Nasıl Kullanılır?

Adroll kullanarak nasıl kampanya oluşturacağınızı olabildiğince anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışalım.Öncelikle firmanın sitesine girip üye oluyoruz.Kayıt işlemini tamamladıktan sonra sistem bize bir kod veriyor.Bu kod bir takip kodudur.Bu kod sayesinde Adroll sitemize giren ziyaretçilerin listesini alıyor kaydediyor ve reklamları sadece bu listedeki ziyaretçilere gösteriyor.Adroll bu koda Smartpixel adını vermiş.Bu kodu sitenizin tüm sayfalarına yerleştirdikten sonra 24 saat içinde aktif oluyor.

Kampanya Oluşturma

Buraya kadar herşey tamam.Sıra geldi kampanyamızı oluşturmaya.Öncelikle sistem ingilizce olduğu için biraz karmaşık gelebilir ama biz elimizden geldiğince türkçe açıklamasıyla anlatacağız.

Panele giriş yaptıktan sonra Create New Campain (Yeni Kampanya Oluştur) butonuna tıklıyoruz.Açılan sayfa aşağıdaki resimde görüldüğü gibidir.

adroll-kampanya-olusturma

 

Görüldüğü üzere Adroll bize 4 çeşit reklam seçeneği sunuyor.

1- General Websites(Genel Web Siteleri): Adroll’un anlaşmalı olduğu yayıncı sitelerde reklamlarınız gösterilir.(Bu şuan önceliğimiz değil)

2-Right-Hand Column (Facebook Sağ Sutun Reklamları): Facebook’ta sağ taraftaki kısmında reklamlarınız gösterilir.

3-Desktop News Feed (Haber Kaynağı) : Facebook’un Haber Kaynağında reklamlarınız yayınlanır ve en çok performansın alındığı reklam şeklidir.Bizde kampanyamızı bu şekilde ayarlayacağız.Siz daha sonra farklı birini deneyebilirsiniz.

4- Facebook Mobile (Facebook Mobil Reklam): Facebook’un Android ve IOS işletim sistemli telefonlarında reklamlarınız yayınlanır.

Haber kaynağı seçeneğini seçiyoruz ve önümüze Kampanya Oluşturmamızı sağlayacak sayfa çıkıyor.

adroll-kampanya-olusturma-2

Bu sayfada Kampanyamıza bir isim veriyor.Akabinde Weekly Budget yani Haftalık Bütçe vermemiz isteniyor.Minumum tutar olan 25$ olarak belirliyoruz.Resimin sağ tarafında bulunan önergede de görüldüğü gibi dilerseniz 10k-25k arası ziyaretçi çekmek istiyorsanız 375$-750$ dolar arası bir bütçe girebileceğimizi söylüyor.

Başlangıç ve bitiş tarihi girdikten sonra reklamlarınızı hangi lokasyonda yani hangi ülke veya şehirdeki kullanıcılara göstermek istediğinizi soruyor.Bunları istediğiniz gibi seçebilirsiniz.

Next Step dedikten sonra aşağıdaki gibi bir sayfa ile karşı karşıyayız.

adroll-segment

 

Burada bizden istediği 2 şey bulunuyor 1.si reklamların gösterileceği liste segmenti 2.si dönüşüm segmenti.Bunun içinde Choose Existing (Mevcut Segment ) ya da Create New (Yeni Segment Oluştur) seçeneklerinden biri kullanarak yapmamız gerekiyor.Fazla vaktinizi almamak için biz daha önce bir segment oluşturduk.Segment e dönüşümün tamamlanacağı yani ziyaretçinin ürünü satın aldıktan sonra siparişiniz tamamlandı mesajını verdiğiniz sayfanın Url’sini giriyorsunuz.Domain yazmıyor.Sadece o sayfanın adını yani örnek;  odeme-sonucu.asp gibi.

segment-adroll

Gördüğünüz gibi birincisi Dönüşüm ikincisi Ziyaretçi Listemiz.Ziyaretçi listemizde 94 toplam kullanıcı aktif olarak bekliyor.Bu kullanıcılar hergün artıp azalabilir sitenizin hitine göre.30-90 gün boyunca da reklamlarınızın gösterimi sağlanır.

İşin en zor kısmı bunlardı.Bundan sonrasında sizden göstermenizi istediğiniz reklam için resim isteyecektir.Reklamınızı oluşturup kampanyaya bağlıyorsunuz.

Bazı Öneriler:

  •  Facebook Retargeting pahalı bir yatırım gibi gözükebilir ama yeniden reklam vermek yerine zaten hali hazırda potansiyel müşterilere satış yapmak daha kolaydır.
  • Facebook Retargeting ve Google Remarketing hizmetlerini bir arada kullanmanız daha verimli olacaktır.
  • Reklamlarınızda ziyaretçilerinizi sitenize çekmek için mutlaka indirim kuponu veya size özel indirim gibi kampanyalar oluşturunuz.Geri dönüşümü sağlamak ve ziyaretçilerin aklını çelmek için buna ihtiyacınız var.
  • Son öneri ve en önemlisi mutlaka ve mutlaka Yeniden Pazarlama reklamlarını uzun vadeli vermeye çalışın.Kısa süreli çalışmalar rakip sitelerin reklamlarınıza tıklamasından öteye gitmez.Rakiplerinize bu pazarda uzun soluklu olacağınızı düşündürmelisiniz.Sadece rakipler için değil ziyaretçileriniz de sitenizden değil  de başka bir siteden alışveriş yapıp memnun kalmaz ise ve bir kaç ay sonra sizin reklamlarınızı görürse sonraki tercihi mutlaka sizden yana olacaktır.