Google Güvenli Gezinme Özelliği

Google’ın ‘Güvenli Gezinme‘ adını yeni verdiği özellik ile zararlı ve sorunlu yazılımları içeren ya da kimlik avı yapan, sahte içerik bulunduran web sitelere girişi engelleyip cihazların ve doğal olarakta kullanıcıların ortaya çıkabilecek tüm saldırılardan korunmasına olanak sağlıyor.
Google bugün yaptığı açıklamada masa üstü ve mobil Chrome, Safari ve Firefox kullanıcılarını potansiyel tehlikeli sitelerden uzak tutan ‘Güvenli Gezinme’ servisinin gelinen aşamada 3 milyardan fazla cihazı koruduğunu bildirdi. Bu rakam, 2013 yılında 1 milyara kadar iken, 2016 yılında ise 2 milyar civarındaydı.

Google’ın zararlı yazılıma karşı hizmete sunduğu ilk girişimlerinden biri olan servis, ilk olarak 2007 yılında, firmanın amiral gemisi arama motorunun masa üstü versiyonunda hizmete girmişti. O zamandan bu yana çok sayıda web ve uygulama geliştiricisinin yanında hem Safari hem de Firefox servise adapte olmuşlardı.

Güvenli Gezinme’ uygulamasının ardında yatan temel düşünce her zaman için aynı kaldı: Kullanıcıların girmek istedikleri sitenin aldatıcı ya da zararlı yazılım içeren bir site olduğu konusunda uyarıda bulunmak.

093d69f71c561886c6cdd96462744be2b7ffd069

Google’ın 2015 yılında Android üzerindeki ‘Chrome’ tarayıcı için ‘Güvenli Gezinme’ özelliğini varsayılan özellik olarak hizmete soktuğunu belirtmekte fayda var. Bu nedenledir ki hizmetin kullanım oranı 2016 yılı başlarında oldukça yükselmişti.

Google aynı zamanda bugünkü ‘Güvenli Gezinme’ özelliklerinin yapay zeka kullanarak kötü amaçlı sitelerin tespitinde daha iyi işlev görmesinin sağlandığını ve fonksiyonun sürekli olarak gelişerek, en yeni yaklaşımları bünyesine entegre ettiğini de belirtiyor.

 

 

Başka web sitelerin hitini öğrenmek çok kolay.Tıklayın ve web sitelerinin hitini öğrenin.