Google’dan Para Kazanmak İster Misiniz?

Google’dan para kazanarak milyoner olmazsınız ama bu şaşırtıcı derecede kolay. Bu yazıda size web sitenizden nasıl para kazanacağınızı anlatacağız.

BİR ADSENSE HESABI EDİNİN

Google’dan para kazanmak için, ilk olarak Adsense hesabı açmalısınız.Bu size, Google’ın geniş reklam verenler ağına, onlarla direkt irtibata geçmeden, erişim sağlayacaktır. Ayrıca sitenizi ziyaret edenlerin, sitenizin içeriği ile ilişkili reklamlar görmenizi de sağlayacaktır.

Üzerinden para kazanmak istediğiniz bir web siteniz varsa, 18 yaşından büyükseniz ve geçerli bir posta adresiniz varsa, www.google.com/adsense adresinden bir AdSense hesabı edinebilirsiniz.Google’ın başvurunuzu onaylaması için, web sitenizde bir “Hakkında” kısmı olmalı ve bu kısımda da en azından bir mail adresi veya iletişim formu bulunmalıdır. Ayrıca sitenizde bir gizlilik koşulları beyanı da bulunmalıdır; yani sitenizi ziyaret edenlere ait verileri nasıl toplayıp kullandığınızı açıklıyor olmalısınız. Bu son husus en uğraştırıcı olanı, fakat GeneratePrivacyPolicy.com sitesini kullanarak (www.generateprivacypolicy.com) ücretsiz bir şekilde sitenizin ne hakkında olduğunun ve ziyaretçilerin sitenizle nasıl etkileşime geçtiğine dair bir beyaz oluşturabilirsiniz.

AdSense‘in kullanım koşullarını kabul ettiğinizde, kendi sitenizdeki reklamlara tıklamayacağınızı, başkalarını da sitenizdeki reklamlara tıklamaları yönünde teşvik etmeyeceğinizi, telif hakkı ile korunan sitelere ve yetişkinlere yönelik sitelere reklam vermeyeceğinizi, bu şartları ihlal ederseniz hesabınızın kapatılabileceği ve henüz ödenmemiş ücrete de el konulabileceğini kabul ve taahhüt etmiş olursunuz. Ayrıca sitenizin orjinal, kaliteli bir içeriğe sahip olması, sadece başka yerlerden kotarılmış yazılar ve linklerden ibaret olmaması da önemlidir.

REKLAMLARI SİTENİZE YERLEŞTİRİN

AdSense‘in ilk kontrolünü geçtikten sonra, www.google.com/adsense adresinden hesabınıza ulaşabileceksiniz; burada sayfanın üst kısmında hesabınızın hala değerlendirilme aşamasında olduğuna dair kırmızı bir uyarı göreceksiniz. AdSense tarafından size verilen “ad kodunu” sitenizin içeriği olan ve ziyaret edilebilen alt sayfasına yerleştirin. Bu kod, sitenizin arka planına uyumlu boş reklamlar üretecektir ve Google’a bu sayfanın ziyaret edildiğine dair bildirimde bulunacaktır. Bu boş reklamların gerçek ve para kazandıran reklamlara dönüşmesi, yani  Google’ın başvurunuzu onaylaması 2-3 gün sürecektir.

Kullanmak istediğiniz reklamların türünü -düzyazı, fotograf veyaz ikisi de- , AdSense hesabınızdaki “Reklamlarım” sekmesine tıklayıp, “+Yeni reklam ünitesi” tuşuna tıklayarak seçebilirsiniz. Açılan “Reklam tipi” menüsünden, “Sadece yazılı reklamlar” veya “Sadece görsel reklamlar”dan birini seçerek uygulayabilirsiniz.

EN İYİ REKLAM FORMATINI VE BOYUTUNU SEÇİN

AdSense size yazılı ve görsel reklamlar için bir takım reklam formatları sunar. Seçenekler arasında, “yazıya gömülü iken veya yazıların sonunda iyi performans veren” standart orta boy dikdörtgen reklam (300 x 250 piksel) , genellikle içeriğin üstünde bulunan “skorboard reklam” (728 x 90 piksel) ve  web sitesinin yan tarafında bulunan “gökdelen tipi reklam” (160 x 600 pikselden 300 x 600 piksele kadar değişik boyutlarda bulunabilen) var. Bir sayfada en fazla 3 adet reklam öğesine ve içeriğinizle ilişkili başlıkları listeleyen en fazla 3 adet link öğesine yer verebilirsiniz.

GELİRİNİZİ TAKİP EDİN VE ARTIRIN

AdSense hesabınızdan kazanacağınız meblağ, sitenizi ziyaret edenlerin sayısına göre belirlenir. Google size yüzde 68’lik pay biçiyor; yani siteniz 100 liralık bir reklam getirisi yarattığınızda bunan 68 lirası sizin oluyor. Her bir reklamın değeri, o reklam için reklam verenin Google’a ne kadar ödeme yaptığına göre değişiyor. Bazı reklamlar sadece kullanıcı sitenizde o reklama tıklarsa ödeme yapıyor, bazıları ise o reklamı kaç kişinin gördüğüne göre ödeme yapıyor. Örneğin 1000 kez gösterme seçenekli bir reklam varsa, o reklamı sitenizden 1000 kişi görüntülediğinde ödeme alıyorsunuz.

AdSense gelirinizi, yazılı ve görsel reklamları sitenizde link öğelerini ve ziyaretçinin sonuçlardaki reklamlara tıklamasına yardımcı olan Google arama kutucuklarını artırarak yükseltebilirsiniz. Fakat sitenizdeki reklam sayısını abartırsanız, ziyaretçiyi sitenizden uzaklaştıracağınızı veya ziyaretçinin reklam engelleyicilerini açmaya yöneleceğini de dikkate almalısınız.

AdSense hesabınızdaki, “Raporlar” sekmesine basarak ne kadar para kazandığınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu sekmeden sitenizdei reklamların görüntülenme sayılarını, tıklanma sayılarını, şu ana kadar kazandığınız parayı ve gelecekle ilgili tahminleri görüntüleyebilirsiniz.