Klavyeniz Kahve Ya Da Su Dökülürse Ne Yapacaksınız?

klavye-kavhe-dokulduElinizi çabuk tutmalısınız. Klavyeye kahveyi ya da suyu boca ettiyseniz hiçbir zaman yitirmeden bilgisayara giden bağlantı kablosunu çıkarın.Böylece klavyeye gelen güç kesilecek.

Eğer çok fazla sıvı döküldüyse, klavyeyi ters çevirin ki su ya da kahve akıp gitsin. Dökülen sıvı azsa o zaman klavyeyi mümkün olduğunca az oynatın. Şimdi klavyenin tuşlarını sökmeniz gerekiyor. Bunu bir bıçakla ya da tornavidayla yapabilirsiniz. Tuşları yerinden çıkarmak için hafifçe yukarı kaldıracaksınız.

Tuşların hem içini hem dışını temizleyin. Kulak temizleme pamuğu ya da kağıt havlu bu iş için ideal. Temizlik bittikten sonra klavyeyi birkaç saat boyunca iyi havalanan bir ortamda bırakın.

Eğer su klavyenin ta içine gittiyse en az 24 saat bekleyin. Saç kurutma makinesiyle süreci hızlandırabilirsiniz ama sakın klavyeye çok yaklaştırmayın.Eğer sıvıyı dizüstü bilgisayara döktüyseniz hemen makineyi kapatıp tüm elektrik bağlantılarını kesin.Klavyenin üstündeki suyu hemen silin.Mümkünse dizüstü bilgisayarın pilini çıkarın.Bilgisayarı kıpırdatmamaya özen gösterin.

Eğer yapabiliyorsanız klavyeyi sökün ve dizüstünün içini de silin. Dizüstü bilgisayarı iyi havalanan bir yerde en aşağı üç gün boyunca bırakın ki bileşenler tümüyle kurusun.