Motorola Moto G (3.Nesil) İncelemesi

Daha Yüksek Fiyata Geliştirilmiş Akıllı Telefon

Üçüncü nesil Moto G ile, Motorola iyice orta sınıfa yaklaşıyor.Bu hem donanımda hem de fiyatta geçerli bir durum(230 euro). Test ettiğimiz cihaz genel olarak zevkli ve kullanışlı bir cihazdı.5 inçlik ekranına rağmen, iyi tasarlanmış Moto G ele rahatça oturuyor.Yeni olan husus IPX7 sertifikasyonu, bunun anlamı da akıllı telefonun geçici olarak suya batmaya dayanıklı olması.Daha da ötesinde, kamerasının kendini çok geliştirdiği söylenebilir: Çiftli LED flaşı ve 13 megapiksel çözünürlüğü ile fotoğraf kalitesi selefi 2.nesil cihazlara göre çok daha iyi. Fotoğrafların kalitesi çok iyi,sadece düşük ışıkta biraz sıkıntı var ve ön kamerası da etkileyici biçimde 5 megapiksel çözünürlük sunuyor.Testte, Moto G‘nin görüntü kalitesi ,,çok iyi” notunu almayı başardı.Oldukça iyi tepki veren HD ekranı oldukça parlak ve kontrast ile aydınlatma kalitesi oldukça iyi.

motorola-moto-g3

Bizim test ettiğimiz cihaz standart versiyondu, bu model 1 GB RAM ve 8 GB hafızası vardı, bunun da 3 GB’ı kullanıcıya sunulmuş.Eğer 16 GB hafıza ve 2 GB RAM isterseniz, 280 euro ödemelisiniz. – bu nedenle Moto G orta sınıfta kabul ediliyor.Dahili işlemci olarak etkileyici Qualcomm-SoC Snapdragon 410 işlemcisi kullanılmış.Motorola Google tarafından Lenovo’ya satılmış olsa da, üretici Android işletim sistemi kullanmaya devam ediyor.Motorola kendi hizmetlerini ve ekstralarını uygulamalar aracılığıyla sunuyor(bunlar istenirse silinebiliyor). Sistem fazlasıyla temiz çalışıyorsa da bazen uygulamalar geç açılabiliyor.

motorola-g3esil

Moto G‘de LTE Cat.4, bir adet microSD yuvası ve Bluetooth 4.0 mevcut. Çift SIM desteği ve NFC çip artık söz konusu değil. Motorola cihazın fiyatına bakınca, basit bir USB kablosundan başkaca bir aksesur da kutusundan çıksaydı daha mutlu olurduk.Kulaklık ve şarj cihazına, eğer sahip değilseniz, ekstra para ödemeniz gerekiyor.Fakat söz konusu pil ömrüolunca şikayetimiz yok: Güçlü pili 8:55 saat konuşma ömrü ve ortalamanın çok üstünde olan 7:33 saat internette gezinme ömrüne sahip.

MOTOROLA MOTO G 3.NESİL TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Mobil İletişim Standardı : GSM-QUADBAND, UMTS LTE, LTE CAT.4

Ekran(Boyut/Çözünürlük) : 5 Zoll/ 720 x 1.280 piksel

Pil Süresi(Konuşma/Online) : 8:55/7:33

Sar Değeri(Radyasyon) : 0,68 W/kg

Arayüzler : nWLAN, microUSB 2.0, Bluetooth 4.0

Hafıza(Dahili -Boş/Artırılabilen) : 3,3 GByte/MicroSD

İşletim Sistemi : Android 5.1.1

Boyut/Ağırlık : 7,3 x 14,2 x 1,1mm

TEST SONUCU

Testimizde, yeni Motorola Moto G(3.nesil) etkileyici kamerası ve harika 5 inç ekranı ile öne çıktı, çözünürlük üst modellerin gerisinde kalsa da.Yine de, donanım özellliklerinde kusurları var ve başlangıç seviyesindeki modelinin 200 Euro’nun üstündeki fiyatı artık hiç de düşük kabul edilemez.

[yesil-uyari]Çok iyi HD ekran, iyi kamera ve suya karşı IPX7 ile korumalı[/yesil-uyari]

[kirmizi-uyari]Donanım ve paket özellikleri yetersiz, NFC yok ve mevcut belleği düşük[/kirmizi-uyari]