Seo Çalışması Yoktur, Tanıtım Yazısı Vardır!

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere son yılların en gözde sektörü “Seo” culuktan bahsedeceğim.Tamamen yaşadığım tecrübelere dayanarak yazdığım bu yazı umarım dikkatinizi çeker ve siz de bu sayede gereksiz zaman ve maddi kayıplar yaşamazsınız.

Malumunuz yaklaşık bir 5 senedir e-ticaret sektörünün tavan yapması sebebiyle arama motorlarında üst sıralarda olmak önemli bir kriter haline geldi.Ücretli reklamları kullanmak istemeyen firmalar, bütçelerini seo çalışmasına ayırıyorlar.Bundan 10 sene evvel doğal kriterlere bakarak birçok web sitesi üst sıralara zaten çıkıyordu.Fakat özellikle Google’ın geliştirdiği güncellemeler ile binlerce kriter Seo Firmaları tarafından biliniyor ve buna uygun çalışmalar yapıyorlar.Daha önce araştırdıysanız bir çok seo kriterini illaki görmüşsünüzdür.Backlinkler,tanıtım yazıları, sosyal medya çalışmaları, linklemeler vs vs .Bunlar en bilinen seo kriterleri fakat arama motorlarının yenilmez lideri Google, bu kriterlerin bazılarına oldukça fazla önem veriyor.Bu kriterlerin en önemlisi tanıtım yazılarıdır.Aslında Seo Çalışması kavramını fazla büyütüyoruz ve kendimiz bu çalışmaları beceremeyiz gibi düşünüp seo firmalarıyla anlaşıyoruz.

Seo firmaları ne yapıyor peki?Seo firmaları arasında öyle bir firma var ki; piyasayı kasıp kavurdu diyebiliriz.Neredeyse orta ve küçük bütçeli birçok işletme, bu firmayla çalışmaya başladı.Ben de onlardan biriydim fakat ne yazıkki istediğimi alamadım.Beklediğim performansı göremedim.Firmanın adını vermek istemiyorum çünkü belki benim sitem başarısızlığa uğradı bilemiyorum ama sonuçta yaptıkları çalışmaları raporlayıp göndermeleri neyin ne olduğunu size açık açık gösteriyor.

Bakın arkadaşlar, seo demek arama motoru optimizasyonu demektir.Yani çalışmalarınızı arama motorunun seveceği şekilde yapmanız anlamına geliyor.Her arama motorunun kendine özgü kriterleri varken, biz biraz oradan biraz buradan alıp tabağımıza koymak ne anlama gelir ki? Yani Google’ın kriterleri ile Bing veya Yandex’in kriterleri birbirinden çok farklıdır.Ama işte en önemli konu da burada başlıyor.Arama motorlarının çalışma mantığı iki şekilde gerçekleşiyor 1-Gerçeklik, 2- Referans

Gerçeklikten kasıtım bir web sitesinin gerçekte nerede olduğu ne işle uğraştığı ve kimlere hizmet verdiği manasına geliyor.Yani sitedeki içerikler o web sitesinin kimliğini ortaya koyuyor.

Referans ise diğer güçlü sitelerden alınan backlinkler manasına geliyor.Daha anlaşılır bir dille anlatmak gerekirse, bir iş başvurusunda bulunacaksak önce referanslarımıza bakarlar,referansımız bizim iş tecrübemizi ortaya koyacaktır.Hiç referansımız olmazsa araya birtakım tanıdıklar koyabiliriz öyle değil mi! Eğer iş başvurusunda bulunduğumuz şirket torpilimize rağmen bizi işe almıyorsa işte biz buna seçici bir arama motoru gibi davranıyor diyebiliriz.

İşin özüne gelelim isterseniz.Diğer arama motorlarını hesaba katmıyor direkt Google üzerinden yazıma devam ediyorum.Google sonuçta gerçek bir beyin değil ve gerçeklik duygusunu kesin olarak tahmin edemez.Gerçekliğe yakın bir sonuç elde edebilmesi için sitenizin içerikleri ve referanslarınızı takip eder.Ne kadar düzenli ve değerli referanslar girerseniz o kadar iyi konuma gelirsiniz.Seo ile ilgili birçok kitap yazıldı çizildi ama hiçbirisi tanıtım yazısının önemini anlatır bir bilgiye yer vermiyor.Çünkü ekmeklerini tanıtım yazılarından yemekteler.Bu işleri bilmeyen insanlara bu işin en önemli parametresini anlatırsanız, kimse sizinle zaten çalışmaz ve bende bu yüzden bu konuları anlatmadıklarını düşünüyorum.

Eğer e-ticaret sitenizi veya firma web sitenizi,blogunuzu üst sıralara çıkarmak istiyorsanız;

1-Düzenli özgün içerik girilmelidir.

2-Düzenli olarak tanıtım yazıları alınmalıdır.

a) Tanıtım yazıları sistemli bir şekilde küçükten büyüye doğru sitelerin popülaritesine göre alınmalıdır.Yani Alexa,PR değerleri araştırılıp büyük Alexa değeri ve PR’dan, düşük Alexa ve Büyük PR değerine doğru alınmalıdır.

b)Tanıtım yazıları, forumlar ve backlinkler ile desteklenmelidir.Yani en çok kullanılan siteler forum siteleridir.Forumlara siteleriniz ile ilgili tanıtımlar yazmanız ve bloglara linklerinizi vermeniz gerekiyor.

c)Tanıtım yazıları en çok haber sitelerinden alınmaktadır.Backlink çıkışı yüksek yüksek olan sitelere backlink vermeyin.Çünkü çöplük haline gelmiş siteler sizin sitenizede zarar verebilir.

d)Doğal olun, nasıl ki günlük hayatta yemek yeyip,bir takım ihtiyaçlarımızı gideriyorsak, sitelerimizinde aktif bir yaşamı olduğunu ve bu yaşamı sürdürdüğünü arama motorlarına kanıtlamalısınız.

e) Çalışmalarınızı abartmayın.Aylık 10 tane backlink verip , 1 ay sonra hiç vermezseniz sıkıntı yaşamanız da olası bir durum.

Sonuç olarak; lütfen lütfen lütfen seo firmalarıyla çalışmayın.Haber sitelerinden tanıtım yazıları alın.Bloggerlar ile iletişime geçin.Seo firmaları bu çalışmaların aksine birşey yapmıyor.Onların yaptıkları da bu sadece sizlere süslü püslü bir hizmet veriyor. Aylık 250 tl’lik bir çalışma yaptıracağınıza aynı çalışmayı siz 100 tl’ye mal edebilirsiniz.Bu anlatıklarımı yerine getirdiğiniz takdir de zaten başarısız olmanız imkansız bir durum.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Görüşmek üzere…