Seo İpuçları Nelerdir?

Seo çalışması yaparken belli başlı çalışmalar vardır.Bunlara backlink,tanıtım yazısı,sosyal medya çalışmalarını ekleyebilirsiniz.Seo çalışmasındaki en önemli ipucu ise anahtar kelimenin ne olduğudur..

Konuyu biraz açalım isterseniz.Bazı seo firmaları veya seo uzmanları belli başlı kriterler belirlemişler kendilerine göre.. Yok anahtar kelime yoğunluğu %3-%5 arası olacak, yok tanıtım yazısından en fazla 3 link çıkışı yapın falan..

Şahsi kanaatim ve tecrübeyle sabit olarak,anahtar kelimede üst sıralara yükselmenin bunlarla hiçbir ilgisi yok.Neden yok; çünkü her anahtar kelimenin, her web sitesinin kendine özgü bir prensibi olmalıdır.Yani sektörden sektöre değişen bir durum söz konusu.Google gibi büyük bir arama motorunda ciddiye alınmak istiyorsanız önceliğiniz web sayfanızın google botları tarafından anlaşılabilir olarak ayarlanmış olması gerekir.Yani sitenin anabaşlığı nedir, anabaşlık altında listelenen ürünlerin (e-ticaret sitesiyseniz) veya yazılarınızın içinde anabaşlığın içindeki bir kelimenin ne kadar aralıklarla ve sayfanın nerelerinde geçtiğidir.

Örnekle açıklayalım; Diyelim ki bir e-ticaret sitemiz var.Canon fotograf makineleri satıyoruz.Başlığımız Canon fotograf makineleri olsun.Listelenen ürünlerin isimleri Canon Fotograf Makinesi SX60 vb şekillerde olmalıdır.Bu listelenen ürünler haricinde ürünlerin en alt kısımında da ne çok kısa ne de çok uzun bir açıklama metni olmalıdır.

Ayrıca footer kısmınada yükselmek istediğiniz anahtar kelimelerin linkini yerleştirdiğiniz de sitenize gelen arama botları sitenizin yapısını daha iyi kavrayacak kısacası sitenizin ne türde ürünler sattığınızı görecektir ve ona göre konumuzu belirleyecektir.

Yani Seo ipuçları her sitenin farklı gibi görünsede temel mantığı aynı, şekilleri farklı olabilir.Blog,haber siteleri,forumlar,e-ticaret siteleri her biri için ayrı bir seo çalışma prensibi gerekir.

Sayfanızın yapısını Google’a tanıttınız.Google sitenizi keşfetti ve belli bir sıralamaya soktu.Bundan sonrası ise sosyal medya da bu sayfaların paylaşımı ve kaliteli haber sitelerinden veya bloglardan alacağınız tanıtım yazılarıdır.Sitenizi 2-3 boyunca güncel tutun.Hergün en azından 1-2 yazı veya ürün ekleyin, sonra sosyal medya da bunları paylaşın, haftalık olarakta tanıtım yazıları alın.Tanıtım yazıları ile ilgili de yazmış olduğum bir makale mevcut, isterseniz buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Seo ipuçları sandığınız kadar büyük konular değil.Prensibiniz sitenizi sürekli aktif halde tutmak olmalı.Güncel siteler her zaman arama motorları tarafından kayda değer görülmüştür.Umarım faydalı bir yazı olmuştur.Bol şanslar..