Seo mu? Google Adwords mü? Okuyun,Zarar Etmeyin

Bir tarafta günlerce hatta aylarca üzerinde çalışma yapmanın zorunlu olduğu seo çalışması, diğer tarafta da koçum sen şöyle bir kenara geç ve beni izle diyen Google Adwords Reklamları… Ben aslında seo olsun adwords olsun ikisine de çalışan insan gözüyle bakıyorum.Birisi yıllarca dişini tırnağına takarak çalışan emekçi,işçi sınıfı anlatıyor.Diğeri de patronları,para babalarını,parasının hesabını bilmeyen premium zengin iş adamlarını anlatıyor.

Evet, Seo bir emek işidir çalışırsın çalışırsın ama kazandığın bazen bir arpa boyunu geçmez.Devamlı biryerlere gelebilmek için çaba gösterirsin.Hani vardır ya asgari ücretle 3 ev alan kimseler.İşte Seo’da böyledir, üstünden başından kısıp bir göz odalı evim olsun diyen insanlar gibidir. Adwords ise parasının hesabını bilmeyen harcadıkça harcayan ve göbeğini kaşıyan adam gelir aklıma.Parası bitmeyen tükenmek bilmeyen amansız bir patron.Ama bir de cebindeki son kuruşla bir iş kurup dünyalar kazanan insanlar vardır.Adwords’te de durum böyledir.

İşin aslı Seo’da Google Adwords Reklamları’da aynı sistemim bir parçasıdır.Çünkü temelini oluşturan kurum Google’ın ta kendisidir.Diğer arama motorlarını ve reklam sistemlerini bu işin içine katmıyorum bile.

Seo olmadan,Adwords olmaz.Adwords olmadan da Seo olmaz.Çünkü Google böyle istiyor.Bakınız, Seo mu? Adwords mü? sorusunun cevabı aslında bu reklamları veren ve seo optimizasyonu yapan firmaların kendisindedir.Çünkü bir çok firma seo ve adwords sistemini bir arada kullanır.Bu iki elementten birlikte faydalanır.Aslında ikisinde de devamlılık esas olmalıdır.

Şimdi sizlere Adwords ile Seo arasındaki farklılıkları anlatacağım.Bu iki sistemi birbirinden ayıran şeyi birlikte görelim ve anlayalım.

Google Adwords Özellikleri

 • Zaman kaybetmeden hızlıca sponsor reklamlar verebilirsiniz
 • Bütçenizi istediğiniz gibi belirleyebilirsiniz
 • İlk sırada çıkma avantajı sağlayabilirsiniz
 • Markanızı görsel reklamlarla bilinir hale getirebilirsiniz
 • Kesintiye uğramadan aralıksız reklam verebilir ve kullanıcıların gözünde marka bilinirliği oluşturabilirsiniz
 • Her sitede reklamı var imajıyla kullanıcıların gözünde büyük marka niteliği oluşturabilirsiniz.

Seo Çalışması Özellikleri

 • Seo çalışması devamlılık gerektiren bir iştir
 • Sürekli cepten yersiniz
 • Sabır taşına dönersiniz
 • Beklersiniz, beklersiniz
 • Hakettiğiniz yere gelir ve kazanırsınız…

Özellikleri fazla uzatabilir özellikle seo konusunda.Fakat benim verdiğim özelliklerde Adwords sanki daha ağır basıyor gibi gözükebilir.Aslında bu sizi yanıltmasın.Başta ne demiştim, Adwords bana patronları, Seo’da işçileri anımsatıyor diye. İşte Adwords’te her zaman kazanamayabilirsiniz.Adwords yapılan işe,sektöre göre farklıklık gösterir.Hizmet verilen şehir,ülke dönüşümlerde etkili bir parametredir.Adwords reklamları bazı firmalar için çok düşük bütçelerle büyük paralar kazandırsa da, bazı firmalara büyük bütçelerle büyük maddi kayıplar verdirebilir.Seo’da bu aslında çok daha basittir.Bütçeniz bellidir,aylık kazancınız bellidir.Yatırımınızı bir kere yaparsınız ve beklersiniz.Zirveye çıktığınızda sisteminizi de iyi oturtmuşsanız kimse sizi oradan indiremez.Her türlü beklediğiniz karşılığınızı az veya çok alırsınız.Reklam veriyorum niye sipariş gelmiyor diye dert yanmazsınız.Kısacası Seo güvendir,sağlıktır.Bir şekilde düzenli bir ciroya kavuşursunuz.

Adwords reklam kampanyalarını denemelisiniz.1 aylık bir deneme yapın, cironuzu hesap edin.Zarar ediyorsanız ileride tekrar denersiniz belki ama 1 ay boyunca verilen reklamların karşılığını alamamak son derece üzücüdür.Seo çalışması yapmak size daha büyük getiri sağlayabilir.

Şöyle bir kuram yoktur.İnsanlar ilk üstte ne çıkıyorsa ona tıklıyor falan..Yok öyle birşey.Bilinçli tüketiciler tüm siteleri kontrol ederler.İlk sayfadaki 3-5 siteyi tarayıcı sekmelerinde açarlar.Kimisi sponsor reklamlarındaki gördükleri ürünleri, kimiside reklam vermeyen doğal sıradaki sitelerin ürünlerini satın alırlar.Bu artık tamamen sizin şansınıza bağlıdır.Burada ki hassas nokta, ziyaretçi sponsor reklam veren siteye tıklayıp ürün almadan çıktıysa büyük sorun teşkil eder.Adwords risklidir anlayacağınız.Ticarette bir risk değil mi zaten.Siz ne yapın ne edin önce 1 ay adwords çalışması yapın.Baktınız olmuyor kapsamlı bir seo çalışması yapın veya yaptırın.Seo’da istediğiniz seviyeye geldiğinizde Google Adwords Remarketing gibi reklam seçeneklerini kullanırsınız.Ama ne yapın ne edin kaybeden siz olmayın.