Tk Uzantılı Domainlerin Seo Üzerindeki Etkisi Nasıldır?

Domain uzantılarının seo performansına etkileri kanıtlanmış bir konudur.Her ülkenin kendine ait domain uzantıları vardır ve o domain uzantıları ülkeye göre önem kazanmaktadır.Örneğin ülkemiz için öncelik sırası aşağıda belirtilmiştir.

  • .com (uluslararası önceliğe sahiptir)
  • .com.tr (Türkiye için en önemli ve prestijli domain uzantısıdır)
  • gen.tr (.com.tr kadar olmasa da tr uzantılı olması sebebiyle etkilidir)
  • .net
  • .org
  • Diğer Tr’li domain uzantıları
  • Diğer uzantılar

Bu sıralamada seo kıstasıyla .gen.tr yi .net ve .org domain uzantılarının üzerinde konumlandırdık.Seo amaçlı düşünülmüyorsa .net uzantısını .gen.tr ile yer değiştirebiliriz.

Bu domain uzantılarının dışında çok daha önemli olan, edu.tr ve gov.tr uzantıları da kullanılmaktadır fakat bu uzantılar sadece resmi kurumlar tarafından kullanılabilir olduğundan listede yer vermedik.

Domain uzantılarının seo için önemli bir kriter olduğunu vurgulmakta fayda var.Yapılacak seo çalışmaları da kullanılan domain ile birebir bağlantı içerisindedir.Uzantılar arasında .com un önemli olması global olmasından kaynaklanır.Tüm dünyada .com uzantısı herkes tarafından bilinir ve arama motorlarıda bu bilgiyi yoksaymaz.Öncelikle bilinmesi gereken konu domain uzantılarının kullanıcı kitlesi tarafından zengin içerikleri sağlayan sitelerden oluşup oluşmadığı önemli bir faktördür.

Pahalı domainler, .com.tr gibi marka tescili ve özel kayıt ücretleri her kesim tarafından alınamıyor olması bu domainleri kaliteli projelerde kullanılmasını sağlamaktadır.Domain fiyatı düştükçe .tk gibi domainler çöp sitelere dönüşmektedir.Yani genel anlamda o uzantıdaki sitelerin kalite ortalamasını etkileyen faktörler site içeriği ile birebir bağlantılıdır.

Bu, .tk uzantılı domainler seo için zayıf halkadır manasına gelmemelidir ama diğer domain uzantılarına göre çok daha fazla seo maliyeti ve zaman kaybına sebep olabilir.