Youtube, Milyonlarca Videoyu Yayından Kaldırdı

Youtube’un şeffaflık çalışmalarına göre yayınlandığı raporda 2019 yılının Ekim ve Aralık aylarında 5,8 milyon videoyu yayından kaldırdığını açıkladı.
Youtube’un şeffaflık çalışmalarına göre yayınlandığı raporda 2019 yılının Ekim ve Aralık aylarında 5,8 milyon videoyu yayından kaldırdığını açıkladı. Bu süreçte yaklaşık 108 bin videonun tekrardan yayına alınması talebi gelmesine rağmen 23 bin video tekrar yayına alındı. Yaklaşık olarakta 2 milyon kanalda kapatıldı.
Silinen toplam video sayısı 5.887.021 olarak açıklandı. Bu videoların 5,3 milyonu, herhangi bir insan müdahalesi olmadan silindi. YouTube, bu videoların %64,7’sini, videolar herhangi bir görüntüleme almadan sildi. Silinen videoların %52’sini spam, dolandırıcılık ve yanlış yönlendirici videolar oluşturuyor. Çocukların güvenliği nedeniyle silinen videoların oranıysa %15,8. Videoların silinmesinin nedenleri arasında çıplaklık veya cinsel içerik, şiddet ve zarar verici ya da tehlikeli içerikler de yer alıyor.

ABD, 1 milyondan biraz az videoyla en çok silinen videoya sahip ülkeler arasında birinci sırada.ABD’yi HollandaHindistanEndonezya ve Brezilya takip ediyor. Bununla birlikte bazen videolar yanlışlıkla da silinebiliyor. Özellikle insan denetiminde olmayan süreçlerde bu durum daha sık yaşanıyor. YouTube, bu tip durumlar için video yapımcılarına itiraz hakkı tanıyor ancak bu süreç pek işe yaramıyor gibi görünüyor. Genel tabloya bakıldığında 108.779 itirazdan yalnızca 23.471’inin geri dönmesi bunu gösteriyor.

YouTube’un kapattığı 2 milyon kanal da genel olarak spam, dolandırıcılık veya yanlış yönlendiren içeriklere sahip. Kapatılan kanalların %89,1’inin kapanma sebebi buydu. İkinci nedense çıplaklık ya da cinsel içerikli videolar. Bahsi geçen kanalların %6,8’i de bu nedenle kapatıldı.

YouTube tarafından yayınlanan bu istatistiklerde ilk kez itiraz sayıları da kamuoyuna açıklandı. Video yayın platformunun bu sayede video içerik üreticilerine daha şeffaf olduğunu kanıtlamak istediği tahmin ediliyor çünkü YouTube bu konuda çok sayıda eleştiriye maruz kalmıştı.

Bununla birlikte YouTube’un daha şeffaf olması, video içerik üreticilerinin daha mutlu olduğu anlamına gelmiyor. İtirazların yalnızca %25′inin kabul edilmesi, video içerik üreticileri açısından pek de hoşnut kalınacak bir istatistik değil.

Kaynak: https://www.webtekno.com/youtube-6-milyon-video-yayindan-kaldirdi-h86844.html

Yorumlar

POPÜLER HABERLER